Skip to content

33 Reckless PlRed Bank, NJ 07701

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 1996

Property Information

Block104
Lot6.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class19
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,999
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,400
34%
Improvement Value:$842,200
66%
Total Assessment$1,274,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,715+0.7%
2024$22,550+1.8%
2023$22,146+4.8%
2022$21,132+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

DeedBook 5483, Page 49Recorded2/27/1996

Property Built

Built

Year Built: 1928