Skip to content

219 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1901
Commercial

Last Sale Price
$892,000
Last Sale Date
Aug 4, 2006

Property Information

Block105
Lot12.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF2
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,804
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,000
49%
Improvement Value:$494,000
51%
Total Assessment$963,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,982-7.9%
2024$18,443-2.5%
2023$18,907-1.1%
2022$19,114+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$892,000

From:

To:

Sq Ft3,804DeedBook 8584, Page 9033NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/10/2006

Property Sale

Sale
$590,000

From:

To:

Sq Ft3,804DeedBook 8534, Page 7246Recorded1/19/2006

Property Built

Built

Year Built: 1901