Skip to content

175 Broad St

Red Bank Boro, NJ

Built 1950
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Mar 29, 1989

Property Information

Block105
Lot21.01
QualifierC2102
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO UNIT C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
41%
Improvement Value:$253,600
59%
Total Assessment$428,600

Sale
$202,500
DeedBook 4922, Page 555

Property Built

Built

Year Built: 1950