Skip to content

257 Broad St

Red Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block105
Lot8.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionPARSONAGE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,884
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,400
46%
Improvement Value:$422,200
54%
Total Assessment$777,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,756-6.4%
2024$14,696-4.0%
2023$15,306+3.0%
2022$14,863+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1901