Skip to content

14 Tower Hill AveRed Bank, NJ 07701

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2024

Property Information

Block108
Lot1.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1S WF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,275
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$424,000
69%
Improvement Value:$193,700
31%
Total Assessment$617,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,821-4.8%
2024$10,314+8.7%
2023$9,489+2.2%
2022$9,283+4.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$351,500

From:

To:

Sq Ft1,275DeedBook 8548, Page 684Recorded3/13/2006

Property Sale

Sale
$140,500

From:

To:

DeedBook 5573, Page 529Recorded2/5/1997

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5197, Page 30

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4839, Page 656

Property Built

Built

Year Built: 1950