Skip to content

68 Tower Hill AveRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$367,100
Last Sale Date
Nov 2, 2016

Property Information

Block109
Lot3.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class18
DescriptionSV2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,000
50%
Improvement Value:$411,200
50%
Total Assessment$830,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,671+0.4%
2024$13,622+5.9%
2023$12,865+3.7%
2022$12,403+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$367,100

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 9198, Page 6687NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1940