Skip to content

37 E Front StRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block10
Lot11.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
DescriptionSUGAR RUSH
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$532,400
55%
Improvement Value:$430,600
45%
Total Assessment$963,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,796+0.0%
2024$17,788-2.6%
2023$18,271-1.1%
2022$18,478+3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$679,999

From:

To:

DeedBook 9366, Page 4138NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/3/2019