Skip to content

15 Hubbard ParkRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Date
Jan 21, 2010

Property Information

Block11.01
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class19
DescriptionF1 1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$648,300
45%
Improvement Value:$806,600
55%
Total Assessment$1,454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$13,578+2.6%
2013$13,230+2.0%
2012$12,975+4.1%
2011$12,465+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 8419, Page 7758Recorded12/2/2004

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4938, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1910