Skip to content

25 Hubbard ParkRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Apr 22, 2011

Property Information

Block11.01
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,812
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$673,400
52%
Improvement Value:$610,800
48%
Total Assessment$1,284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,814+3.9%
2024$20,992+10.6%
2023$18,972+2.7%
2022$18,471+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 8889, Page 1545Recorded4/29/2011

Property Built

Built

Year Built: 1910