Skip to content

201 Harding RdRed Bank, NJ 07701

Built 1904

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block110
Lot11.11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,640
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,300
52%
Improvement Value:$348,800
48%
Total Assessment$734,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,073+0.3%
2024$12,035+10.5%
2023$10,896+5.6%
2022$10,317+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$539,000

From:

To:

Sq Ft1,640DeedBook 9453, Page 8624Recorded11/2/2020

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 8617, Page 6954

Property Built

Built

Year Built: 1904