Skip to content

120 Branch AveRed Bank, NJ 07701

Built 1962

Last Sale Price
$691,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block111
Lot18.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class27
DescriptionB2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,800
46%
Improvement Value:$460,300
54%
Total Assessment$852,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,219-2.7%
2024$14,619+38.4%
2023$10,563+3.1%
2022$10,244+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$691,000

From:

To:

Sq Ft1,768DeedBook 9552, Page 4689Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4594, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1962