Skip to content

292 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 2015

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block111
Lot34.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-V-L-DG
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,345
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$417,200
40%
Improvement Value:$630,900
60%
Total Assessment$1,048,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,723-0.1%
2024$17,747+25.4%
2023$14,149+4.1%
2022$13,589+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$860,000

From:

To:

Sq Ft2,345DeedBook 9499, Page 3338Recorded4/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 2015