Skip to content

300 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$546,000
Last Sale Date
Mar 30, 2021

Property Information

Block111
Lot37.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
Description2S-V-L-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,914
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,700
57%
Improvement Value:$318,300
43%
Total Assessment$734,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,925+0.6%
2024$11,850+14.3%
2023$10,366+2.8%
2022$10,081+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$546,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 9506, Page 1242Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 9198, Page 4451Recorded11/16/2016

Property Sale

Sale
$227,000

From:

To:

DeedBook 5928, Page 105Recorded4/25/2000

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 5474, Page 74Recorded1/18/1996

Property Built

Built

Year Built: 1907