Skip to content

310 Spring StRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 3, 2019

Property Information

Block111
Lot39.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,200
67%
Improvement Value:$205,800
33%
Total Assessment$624,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+0.9%
2024$9,845+9.2%
2023$9,015+2.1%
2022$8,831+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9385, Page 7564Recorded12/16/2019

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 9077, Page 9200NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/20/2014

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 8037, Page 1025NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/12/2001

Property Built

Built

Year Built: 1930