Skip to content

145 Branch AveRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Feb 18, 1994

Property Information

Block113
Lot19.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
DescriptionF1 1/2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,200
55%
Improvement Value:$301,800
45%
Total Assessment$668,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,540+12.8%
2024$10,228+3.4%
2023$9,892+3.5%
2022$9,558+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5291, Page 581

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4681, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1915