Skip to content

11 Madison AveRed Bank, NJ 07701

Built 1908

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Dec 12, 2012

Property Information

Block113
Lot52.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$379,900
55%
Improvement Value:$311,600
45%
Total Assessment$691,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,882+14.2%
2024$10,407+3.5%
2023$10,053+3.5%
2022$9,715+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 8987, Page 2578Recorded12/21/2012

Property Sale

Sale
$442,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 8726, Page 9046Recorded6/12/2008

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 8475, Page 7768Recorded7/8/2005

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

DeedBook 5882, Page 907Recorded12/1/1999

Property Built

Built

Year Built: 1908