Skip to content

70 Pinckney RdRed Bank, NJ 07701

Built 1901
Other Exempt

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Dec 19, 1986

Property Information

Block115
Lot17.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,872
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,800
62%
Improvement Value:$284,700
38%
Total Assessment$752,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$10,601+2.5%
2022$10,347+4.1%
2021$9,941+2.7%
2020$9,682+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4721, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1901