Skip to content

17 East Lake RoadRed Bank, NJ 07701

Built 2004

Last Sale Price
$737,500
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block119
Lot40.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,349
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,200
51%
Improvement Value:$435,700
49%
Total Assessment$883,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,206-1.2%
2024$15,386-9.0%
2023$16,912+4.1%
2022$16,249+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$737,500

From:

To:

Sq Ft2,349DeedBook 9202, Page 1080Recorded12/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$295,500
DeedBook 8139, Page 7420