Skip to content

20 Buena PlRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 12, 1992

Property Information

Block12.01
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class19
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,188
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$626,600
53%
Improvement Value:$555,500
47%
Total Assessment$1,182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,927+4.3%
2024$19,110+3.6%
2023$18,442+3.4%
2022$17,833+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5147, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1907