Skip to content

9 Vista PlRed Bank, NJ 07701

Built 1914

Last Sale Price
$3,500,000
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block12
Lot15.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L-AG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,389
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,221,500
53%
Improvement Value:$1,942,800
47%
Total Assessment$4,164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,211-0.6%
2024$77,715+11.7%
2023$69,573+21.1%
2022$57,434+3.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$3,500,000

From:

To:

Sq Ft5,389DeedBook 9460, Page 1927Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$2,625,000

From:

To:

Sq Ft5,270DeedBook 8833, Page 9123Recorded5/27/2010

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 5707, Page 647NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/20/1998

Property Sale

SaleMulti
$517,000
DeedBook 4679, Page 902

Property Built

Built

Year Built: 1914