Skip to content

11 N Prospect AveRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2008

Property Information

Block12
Lot2.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,800
68%
Improvement Value:$294,300
32%
Total Assessment$920,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,176+5.1%
2024$14,438+5.6%
2023$13,677+1.9%
2022$13,416+3.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 8173, Page 5936Recorded12/23/2002

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 8147, Page 1549NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/23/2002

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,824DeedBook 8145, Page 1753NU CodeEstate / executor (10)Recorded9/17/2002

Property Built

Built

Year Built: 1930