Skip to content

21 Buena PlRed Bank, NJ 07701

Built 1932

Last Sale Price
$985,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block13.01
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,030
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$607,300
46%
Improvement Value:$713,400
54%
Total Assessment$1,320,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,424+9.8%
2024$20,423+2.9%
2023$19,849+3.9%
2022$19,110+7.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$985,000

From:

To:

Sq Ft3,030DeedBook 9552, Page 6577Recorded10/21/2021

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,030DeedBook 9365, Page 611Recorded8/26/2019

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,804DeedBook 8075, Page 8670Recorded1/16/2002

Property Built

Built

Year Built: 1932