Skip to content

9 Alston CtRed Bank, NJ 07701

Built 1965

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Jun 18, 1990

Property Information

Block13.02
Lot31.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$623,300
71%
Improvement Value:$259,400
29%
Total Assessment$882,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,494+5.3%
2024$13,767+1.9%
2023$13,505+1.9%
2022$13,253+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 5009, Page 870

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4692, Page 647

Property Built

Built

Year Built: 1965