Skip to content

1 Alston CtRed Bank, NJ 07701

Built 1928

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Apr 29, 1994

Property Information

Block13.02
Lot31.05
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,841
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$600,300
58%
Improvement Value:$431,800
42%
Total Assessment$1,032,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,386+4.2%
2024$16,681+4.7%
2023$15,939+2.9%
2022$15,491+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000
DeedBook 5308, Page 95

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4989, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1928