Skip to content

311 River RdRed Bank, NJ 07701

Built 1930

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 28, 2017

Property Information

Block13.02
Lot31.06
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,218
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$344,400
53%
Improvement Value:$309,200
47%
Total Assessment$653,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,206-13.4%
2024$12,937+4.8%
2023$12,344+2.5%
2022$12,037+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,218DeedBook 9254, Page 9165Recorded10/20/2017

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5210, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1930