Skip to content

40 Alston CourtRed Bank, NJ 07701

Built 1990

Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block13.02
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,186
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,122,000
73%
Improvement Value:$777,300
27%
Total Assessment$2,899,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,073-1.2%
2024$54,702+7.2%
2023$51,019-3.0%
2022$52,624+3.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$2,281,700

From:

To:

Sq Ft4,266DeedBook 9042, Page 8499Recorded10/28/2013

Property Sale

Sale
$647,000

From:

To:

Sq Ft4,266DeedBook 8337, Page 1434NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/5/2004

Property Sale

Sale
$3,000,000

From:

To:

Sq Ft4,266DeedBook 8342, Page 9557NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/24/2004

Property Sale

Sale
$693,000

From:

To:

DeedBook 5539, Page 805Recorded10/9/1996

Property Sale

SaleMulti
$470,000
DeedBook 5072, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1990