Skip to content

26 Haddon ParkRed Bank, NJ 07701

Built 2020

Last Sale Date
Sep 25, 2019

Property Information

Block13.02
Lot32.03
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$702,900
43%
Improvement Value:$931,500
57%
Total Assessment$1,634,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,427-1.2%
2024$26,735-21.2%
2023$33,944+128.3%
2022$14,866+3.8%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 9314, Page 2398Recorded10/1/2018

Property Sale

Sale
$610,000

From:

To:

Sq Ft1,259DeedBook 8477, Page 6630Recorded7/16/2005

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,259DeedBook 8318, Page 66Recorded1/19/2004

Property Sale

Sale
$331,000

From:

To:

Sq Ft1,259DeedBook 8050, Page 3150Recorded9/13/2001