Skip to content

261 River Rd

Red Bank, NJ 07701

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2000

Property Information

Block13
Lot20.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-E-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,293
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,000
49%
Improvement Value:$371,600
51%
Total Assessment$728,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,575-11.8%
2024$14,262+4.5%
2023$13,650+2.9%
2022$13,266+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942