Skip to content

296 River RdRed Bank, NJ 07701

Built 2000

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block14
Lot1.03
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,572
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,600
36%
Improvement Value:$704,300
64%
Total Assessment$1,098,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,207+4.0%
2024$18,476+2.2%
2023$18,070+4.4%
2022$17,317+10.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,572DeedBook 9313, Page 194Recorded9/21/2018

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

Sq Ft2,644DeedBook 9107, Page 3535Recorded4/9/2015

Property Sale

Sale
$648,000

From:

To:

Sq Ft2,644DeedBook 8624, Page 5783Recorded1/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 2000