Skip to content

13 Worthley StRed Bank, NJ 07701

Built 2022

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 19, 2022

Property Information

Block15.01
Lot34
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,488
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,900
41%
Improvement Value:$574,900
59%
Total Assessment$981,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,086+3.0%
2024$16,584+51.9%
2023$10,919+3.1%
2022$10,594+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022