Skip to content

254-256 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1912

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block15.01
Lot40
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class27
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage943
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$407,800
54%
Improvement Value:$347,600
46%
Total Assessment$755,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,827+5.0%
2024$13,167+52.2%
2023$8,653+1.8%
2022$8,497+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft943DeedBook 9547, Page 6900Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,886DeedBook 9040, Page 5824Recorded10/10/2013

Property Sale

Sale
$93,930

From:

To:

DeedBook 5694, Page 508Recorded3/5/1998

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4710, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1912