Skip to content

264 Mechanic St.Red Bank, NJ 07701

Built 1923

Last Sale Price
$322,250
Last Sale Date
Aug 22, 2020

Property Information

Block15.01
Lot44
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,800
71%
Improvement Value:$141,500
29%
Total Assessment$480,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,945+6.7%
2024$7,445+7.3%
2023$6,937+3.0%
2022$6,736+3.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$322,250

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 9442, Page 8551Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 8403, Page 6302Recorded9/24/2004

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 8049, Page 763Recorded9/7/2001

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 8015, Page 8088Recorded4/11/2001

Property Built

Built

Year Built: 1923