Skip to content

10 Marlin Pl.Red Bank Boro, NJ 02301

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Jan 8, 1992

Property Information

Block15.01
Lot45.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
97%
Improvement Value:$4,400
3%
Total Assessment$137,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,246+8.5%
2024$2,070+12.0%
2023$1,848-1.2%
2022$1,870+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 5116, Page 504