Skip to content

256 E Front StRed Bank, NJ 07701

Built 1990

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 30, 1991

Property Information

Block15
Lot5.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$365,000
50%
Improvement Value:$370,400
50%
Total Assessment$735,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,592+13.6%
2024$11,082+4.6%
2023$10,592+3.4%
2022$10,242+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5103, Page 153

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4926, Page 387