Skip to content

251 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1934

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Jan 16, 1987

Property Information

Block15
Lot64.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
Description2S WF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,200
63%
Improvement Value:$203,700
37%
Total Assessment$552,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,271+6.0%
2024$8,743+6.1%
2023$8,237+2.5%
2022$8,036+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4729, Page 498

Property Built

Built

Year Built: 1934