Skip to content

274 E Front StRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block15
Lot8.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,900
47%
Improvement Value:$424,100
53%
Total Assessment$795,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,676+5.6%
2024$12,953+18.3%
2023$10,948+3.5%
2022$10,578+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$639,000

From:

To:

Sq Ft1,850DeedBook 9532, Page 1441Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook 5914, Page 648

Property Sale

Sale
$168,500

From:

To:

DeedBook 5798, Page 770Recorded2/22/1999

Property Built

Built

Year Built: 1940