Skip to content

192 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1922

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block19
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$392,200
53%
Improvement Value:$354,700
47%
Total Assessment$746,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,457+5.3%
2024$11,826+4.6%
2023$11,304+3.6%
2022$10,910+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922