Skip to content

59 Rector PlRed Bank, NJ 07701

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 27, 2016

Property Information

Block1
Lot4.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2 1/2 SF 2G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,176
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$535,800
49%
Improvement Value:$555,700
51%
Total Assessment$1,091,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,485+16.0%
2024$16,792+1.7%
2023$16,507+2.5%
2022$16,104+4.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

DeedBook 5828, Page 407Recorded6/3/1999

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5158, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1907