Skip to content

50 Throckmorton AveRed Bank, NJ 07701

Built 1916

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 15, 2019

Property Information

Block21
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class18
DescriptionB2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
50%
Improvement Value:$400,400
50%
Total Assessment$795,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,589+3.6%
2024$13,117+4.0%
2023$12,610+19.0%
2022$10,594+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 9373, Page 9913

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,532DeedBook 9373, Page 9913Recorded10/15/2019

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 8583, Page 543Recorded8/3/2006

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 8060, Page 9405Recorded11/5/2001

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5132, Page 760

Property Built

Built

Year Built: 1916