Skip to content

30 Oldfield PlRed Bank, NJ 07701

Built 1939

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 25, 2014

Property Information

Block22.01
Lot13.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage839
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,900
71%
Improvement Value:$154,200
29%
Total Assessment$532,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,858+6.6%
2024$8,307+7.4%
2023$7,736+1.7%
2022$7,607+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 9064, Page 3279Recorded5/6/2014

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft839DeedBook 8818, Page 3125Recorded2/1/2010

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 5965, Page 745NU CodeLove & affection (2)Recorded8/21/2000

Property Built

Built

Year Built: 1939