Skip to content

43-45 Spring St.Red Bank, NJ 07701

Built 1922

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 4, 2000

Property Information

Block22
Lot1.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,016
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,200
62%
Improvement Value:$225,600
38%
Total Assessment$591,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+0.4%
2024$9,893+5.5%
2023$9,378+2.9%
2022$9,113+4.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 5909, Page 144Recorded2/16/2000

Property Built

Built

Year Built: 1922