Skip to content

133 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 2015

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Feb 28, 2023

Property Information

Block23
Lot18.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,275
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$455,900
38%
Improvement Value:$731,900
62%
Total Assessment$1,187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,896+19.6%
2024$17,468+1.5%
2023$17,209+3.5%
2022$16,629+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft3,275DeedBook 9636, Page 3568Recorded3/6/2023

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 1207NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015