Skip to content

74-76 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1965
Apartment

Last Sale Price
$1,145,000
Last Sale Date
Oct 20, 2016

Property Information

Block26
Lot3.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class---
Description10 APTS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
38%
Improvement Value:$776,600
62%
Total Assessment$1,260,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,390+0.6%
2024$23,253-5.5%
2023$24,594-1.0%
2022$24,840+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,145,000

From:

To:

DeedBook 9196, Page 3305Recorded11/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1965