Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
65 Mechanic StRed Bank, NJ 07701
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2014
Property Information
Block27
Lot20.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page3.01
Building Details
Building Class---
Description18 UNITS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage19,952
Acreage0.82
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,574,800
35%
Improvement Value:$2,922,800
65%
Total Assessment$4,497,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $84,676 | +0.6% |
| 2024 | $84,172 | -7.1% |
| 2023 | $90,573 | +1.5% |
| 2022 | $89,252 | +1923442.7% |
Property History
No events match the selected filters.