Skip to content

17 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$6,100,000
Last Sale Date
Jul 14, 2023

Property Information

Block28
Lot10.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
DescriptionCO CO PARI
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,608
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,243,800
54%
Improvement Value:$1,061,300
46%
Total Assessment$2,305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,903+35.9%
2024$29,353-4.3%
2023$30,665-1.1%
2022$31,007+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$6,100,000

From:

To:

DeedBook 9652, Page 4650Recorded7/19/2023

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 8146, Page 4798Recorded9/20/2002

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 4928, Page 275