Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
22 E Front StRed Bank, NJ 07701
Commercial
Love it? Save it.
track changes
Overview
Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 31, 2025
Property Information
Block28
Lot3.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionNEW CORNER RIST
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.2
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$461,400
64%
Improvement Value:$262,900
36%
Total Assessment$724,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,263 | -0.2% |
| 2024 | $13,287 | -3.1% |
| 2023 | $13,711 | -1.2% |
| 2022 | $13,883 | +3.3% |
Property History
No events match the selected filters.