Skip to content

48 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 3, 1999

Property Information

Block29
Lot10.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class17
DescriptionB2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage710
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,700
64%
Improvement Value:$127,400
36%
Total Assessment$352,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,120-0.0%
2024$6,121+4.9%
2023$5,834+2.4%
2022$5,698+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 5867, Page 456Recorded10/7/1999

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5038, Page 9

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 4549, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1925