Skip to content

24 Mechanic StRed Bank, NJ 07701

Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block29
Lot5.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class---
DescriptionTHE FORUM APTS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,953,800
23%
Improvement Value:$6,500,000
77%
Total Assessment$8,453,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$123,302-1.3%
2024$124,925+212.5%
2023$39,979+23.1%
2022$32,487+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,368

From:

To:

DeedBook 9354, Page 4099NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 8545, Page 1704