Skip to content

64 N Bridge AveRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 14, 1996

Property Information

Block2
Lot18.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
DescriptionLIGHTHOUSE
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage442
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$533,000
76%
Improvement Value:$167,000
24%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,888-0.4%
2024$10,935+1.7%
2023$10,752-1.3%
2022$10,893+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

DeedBook 5510, Page 175Recorded6/20/1996

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4996, Page 695