Skip to content

21 W Front StRed Bank, NJ 07701

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 23, 2014

Property Information

Block30.01
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
DescriptionJJ DELICA/2APTS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,878
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$445,300
43%
Improvement Value:$602,300
57%
Total Assessment$1,047,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,667+0.6%
2024$20,539-1.7%
2023$20,895-12.3%
2022$23,831+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

DeedBook 9083, Page 4045NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/1/2014

Property Built

Built

Year Built: 2000